Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Էլենի Թեոխարուսի գլխավորած պատվիրակությունը ՀՅԴ Եվրոպայի հայ դատի հանձնախմբի ղեկավար Գասպար Կարապետյանի ուղեկցությամբ սեպտեմբերի 29-ին այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:
Հյուրերն ուշ երեկոյան ծաղիկներ են խոնարհել 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ, լռությամբ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը:
Եվրախորհրդարանի պատվիրակության ղեկավարը, նշելով, թե անչափ հուզված են, փաստել է, որ Թուրքիան պետք է ճանաչի հայերի, ինչպես նաեւ Փոքր Ասիայի տարածքում բնակված հույների ու մյուս քրիստոնյա ժողովուրդների ցեղասպանությունը:
«Թուրքիան պետք է դառնա ժողովրդավարական պետություն, որպեսզի նաեւ փոխհատուցի ողբերգության հետեւանքների համար»,-ասել է Էլենի Թեոխարուսը:
Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման առնչությամբ Եվրախորհրդարանի պատվիրակության ղեկավարը նշել է, որ Արցախի ժողովուրդն արդեն ինքնորոշվել է, եւ հարցը պետք է լուծվի միայն խաղաղ ճանապարհով:
Նշենք, որ Արցախյան գոյամարտի տարիներին ԼՂՀ-ում իրականացրած բարեգործական առաքելությունների, արտերկրում Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների իրավունքները եւ օրինական շահերը պաշտպանելու համար, վերջերս, Էլենի Թեոխարուսն արժանացել է Ստեփանակերտի պատվավոր քաղաքացու կոչման:

29 сентября делегация во главе с депутатом Европарламента Элени Теохарус в сопровождении руководителя Европейского бюро Ай Дата АРФД Гаспара Карапетяна посетила мемориал в Цицернакаберде.
Гости возложили цветы к Вечному огню мемориала Геноцида армян 1915 года и почтили молчанием память Святых Мучеников.
Глава делегации Европарламента констатировала, что Турция должна признать геноцид армян, а также проживавших на территории Малой Азии греков и других христианских народов.
“Турция должна стать демократическим государством, чтобы также возместить за последствия трагедии”, - заметила Элени Теохарус.
В связи с урегулированием НК-проблемы глава делегации Европарламента отметила, что народ Арцаха уже самоопределился, и проблема должна быть решена только мирным путем”.
Следует отметить, что Элени Теохарус недавно была удостоена звания почетного гражданина Степанакерта – за благотворительные миссии в НКР в годы Арцахского движения, защиту прав и законных интересов граждан Республики Арцах за рубежом.